Obsesyjno-kompulsyjne zaburzenie osobowości (OCPD, z ang. Obsessive-Compulsive Personality Disorder) to jedno z najczęściej występujących zaburzeń osobowości. Charakteryzuje się nadmiernym perfekcjonizmem, sztywnością w myśleniu oraz silną potrzebą kontroli. Osoby z OCPD narzucają sobie oraz innym rygorystyczne zasady, mają trudności z delegowaniem zadań i z akceptacją rezultatów, które odbiegają od ich wyidealizowanych oczekiwań. W artykule opisano, jak rozpoznać to zaburzenie oraz jakie są skuteczne metody leczenia.
Obsesyjno-kompulsyjne zaburzenie osobowości, znane również jako osobowość anankastyczna, to stan, w którym osoba przejawia silną tendencję do przesadnej kontroli i perfekcjonizmu, często kosztem relacji interpersonalnych oraz własnego dobrostanu. W przeciwieństwie do zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego (OCD), w OCPD objawy dotyczą cech osobowości oraz ogólnych schematów myślenia i zachowania, a nie są wynikiem specyficznych obsesji lub przymusów wywołanych lękiem.Osoby z OCPD odczuwają silną potrzebę doskonałości i poczucie, że wszystko musi być „na swoim miejscu”, co często negatywnie wpływa na ich relacje i samopoczucie. Perfekcjonizm i potrzeba kontroli dominują ich życie, ograniczając spontaniczność i elastyczność w podejściu do codziennych wyzwań.
Według DSM-5 (Podręcznika Diagnostyki i Statystyki Zaburzeń Psychicznych), obsesyjno-kompulsyjne zaburzenie osobowości stały wzorzec zachowań i reakcji emocjonalnych polegający na pochłonięciu tematyką porządku, skrupulatności oraz kontroli psychicznej i w kontaktach międzyludzkich, utrzymywany kosztem elastyczności, otwartości i wydajności, rozpoczynający się u młodych i dorosłych i występujący w różnych warunkach, charakteryzujący się co najmniej czterema z następujących objawów:
Diagnoza OCPD jest przeprowadzana przez wykwalifikowanych specjalistów zdrowia psychicznego, takich jak psychiatrzy lub psychologowie kliniczni, z doświadczeniem w rozpoznawaniu zaburzeń osobowości. Proces rozpoczyna się zazwyczaj od szczegółowego wywiadu klinicznego oraz oceny historii zdrowia psychicznego pacjenta. Specjalista ocenia objawy i analizuje wzorce zachowania pacjenta, często stosując kwestionariusze lub inne narzędzia diagnostyczne w celu potwierdzenia charakterystycznych objawów oraz wykluczenia innych zaburzeń, takich jak OCD, które bywa mylone z OCPD ze względu na podobieństwa w nazwie i w pewnych cechach objawów.
Leczenie OCPD opiera się głównie na psychoterapii, w tym terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) i terapii dialektyczno-behawioralnej (DBT). Psychoterapia pomaga modyfikować nieadaptacyjne myśli i przekonania oraz rozwijać zdrowsze sposoby radzenia sobie z napięciem i stresem. W niektórych przypadkach stosuje się także farmakoterapię wspomagającą, szczególnie gdy współistnieją inne zaburzenia, takie jak depresja lub lęk.Kluczowym aspektem terapii jest uświadomienie, że nie wszystko w życiu wymaga doskonałości oraz że elastyczność może pomóc w budowaniu zdrowych relacji oraz lepszej jakości życia. Istotnym wsparciem psychoterapii obsesyjno-kompulsyjnego zaburzenia osobowości są treningi umiejętności, jak np. Trening RO-DBT.
Obsesyjno-kompulsyjne zaburzenie osobowości to złożony stan, który wpływa na sposób myślenia i zachowania, oparty na nadmiernej potrzebie kontroli, perfekcjonizmu i sztywności. OCPD może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie i relacje międzyludzkie, a leczenie skupia się głównie na psychoterapii. Dla osób z OCPD skuteczne zarządzanie objawami może prowadzić do większej elastyczności i harmonii, co pozytywnie wpływa na jakość życia.