Schizoidalne zaburzenie osobowości (SPD, z ang. Schizoid Personality Disorder) jest jednym z zaburzeń osobowości zaliczanych do grupy klastrowych zaburzeń osobowości typu A, które cechują się izolacją społeczną, dystansem emocjonalnym i skłonnością do introspekcji. Osoby z tym zaburzeniem mają zazwyczaj trudności w budowaniu relacji z innymi, unikają bliskich kontaktów oraz mogą wydawać się emocjonalnie wycofane. Zaburzenie to może wpływać na codzienne funkcjonowanie, choć często osoby z osobowością schizoidalną znajdują w nim komfort i harmonię.
Zgodnie z klasyfikacją DSM-5, aby rozpoznać schizoidalne zaburzenie osobowości, u pacjenta muszą wystąpić poniżej opisane:
A. Wzorzec zachowania polegający na wycofywaniu się ze związków społecznych i ograniczony zakres uczuć ujawnianych w warunkach kontaktów międzyludzkich, rozpoczynający się u młodych dorosłych i występujący w różnych warunkach, charakteryzujący się co najmniej czterema z poniższych:
B. Objawy nie występują wyłącznie w przebiegu Schizofrenii, epizodu Zaburzenia [afektywnego] dwubiegunowego lub Zaburzenia depresyjnego z objawami psychotycznymi albo innego zaburzenia psychotycznego i nie są spowodowane innym stanem ogólnomedycznym.
Uwaga: Jeśli kryteria zostały spełnione przed wystąpieniem Schizofrenii, należy dodatkowo zapisać „przedchorobowe", tzn. „Schizoidalne zaburzenie osobowości (przedchorobowe)".
Diagnoza schizoidalnego zaburzenia osobowości polega na analizie wzorców zachowania, reakcji emocjonalnych i ogólnego sposobu funkcjonowania osoby. Proces ten zwykle przeprowadza psychoterapeuta, psychiatra lub psycholog kliniczny. Wywiad diagnostyczny ma na celu zidentyfikowanie tych kluczowych cech oraz ocenę, czy utrzymują się one w różnych kontekstach życiowych pacjenta i przez dłuższy czas. Taka analiza pomaga wykluczyć inne zaburzenia, np. depresję czy zaburzenia ze spektrum autyzmu.
Leczenie schizoidalnego zaburzenia osobowości skupia się głównie na psychoterapii. Najczęściej stosuje się psychoterapię poznawczo-behawioralną (CBT) lub terapię dialektyczno-behawioralną (DBT), które pomagają pacjentowi zrozumieć emocje i reakcje, wspierając go w rozwoju zdrowych strategii relacyjnych. Często zaleca się także treningi terapeutyczne, jak np. trening umiejętności DBT.W rzadkich przypadkach stosuje się również farmakoterapię – leki przeciwlękowe lub przeciwdepresyjne pomagają łagodzić objawy współistniejących zaburzeń, takich jak depresja czy lęk. Terapeutyczny proces jest zazwyczaj długotrwały i wymaga cierpliwości, ponieważ osoby z SPD potrzebują czasu na zbudowanie relacji terapeutycznej i zaufania do specjalistów.
Schizoidalne zaburzenie osobowości może znacząco wpływać na jakość życia i zdolność do budowania relacji, choć osoby dotknięte tym zaburzeniem rzadko szukają wsparcia terapeutycznego. Zrozumienie tego zaburzenia, zarówno przez specjalistów, jak i bliskich osób dotkniętych SPD, może być kluczowe dla budowania bardziej świadomych i wspierających relacji.