2 minut czytania
30 Sep
30Sep

Grupowy trening umiejętności DBT to nie terapia grupowa. Oznacza to, że podczas spotkań nie ma przestrzeni na wnikliwe omówienie sytuacji życiowej każdego z uczestników. Osoby biorące udział w treningu nie analizują również wzajemnych wypowiedzi ani zachowań, ponieważ kierujemy się zasadą nie osądzania.  


Podczas treningu DBT uczysz się nowych sposobów radzenia sobie z trudnościami. Nabywasz umiejętności, które najpierw omawiane są przeze mnie (terapeutkę), a następnie ćwiczone praktycznie w sposób indywidualny lub w podgrupach. Niektóre badania wskazują, że sam trening może przynieść lepsze rezultaty niż uczęszczanie jedynie na terapię indywidualną.  Należy jednak wspomnieć, że na spotkaniach grupy jest również dużo przestrzeni na dzielenie się swoimi doświadczeniami i wątpliwościami, poznawanie nowych perspektyw, co stanowi jedną z głównych wartości treningu grupowego.


Dla kogo przeznaczony jest trening DBT?

dla każdego kto ma problem z regulacją emocji, choruje na depresję, bulimię, uzależnienia, ADHD, zaburzenia osobowości z pogranicza (BPD).

Moduły treningu

umiejętności DBT dzieli się na 4 moduły. Każdy z nich skupia się na innym obszarze trudności, z którymi zmagają się moje Pacjentki/Pacjenci. Ponieważ różnimy się od siebie, oczywistym jest, że nie każdy skorzysta ze wszystkich modułów w równym stopniu, jednak chciałabym zwrócić uwagę na fakt, że często “wiedzieć coś” nie oznacza “umieć to zrobić”.


UWAŻNOŚĆ

Uważność to moduł-baza. Umiejętności z tej części treningu zajmują centralne miejsce w terapii dialektyczno-behawioralnej. Zalecane jest, aby moduł ten odbyć w pierwszej kolejności ze względu na to, iż stanowi podstawę i oparcie wszystkich kolejnych. Krótko mówiąc, elementy uważności oraz filozofia za nią stojąca są wykorzystywane w każdej umiejętności DBT. 


UWAŻNOŚĆ to świadome i intencjonalne skupienie uwagi na chwili obecnej bez oceniania i bez przywiązywania się do niej. W terapii dialektyczno-behawioralnej ten szeroki i uniwersalny koncept został podzielony na konkretne umiejętności – każdą z nich można rozwijać za pomocą szeregu ćwiczeń zaproponowanych przez Marshę Linehan w materiałach dla osób biorących udział w treningu i omówionych przez trenerów grupy.


Dzięki nim Uczestnicy i Uczestniczki mają szansę zacząć zauważać i obserwować swoje emocje, co sprawi, że łatwiej będzie je regulować. Jak często mówię w gabinecie swoim Pacjentkom i Pacjentom, głównym celem uważności jest to abyśmy to my mieli/miały nasze myśli i emocji, a nie one nas. Innymi słowy, dzięki temu modułowy zwiększamy panowanie nad swoim umysłem poprzez rozwijanie umiejętności koncentracji i odrywania się od swoich myśli, wyobrażeń i doznań. Uważność pomaga również zmniejszyć reaktywność na zdarzenia psychiczne, co oznacza, iż łatwiej będzie nam kontrolować swoje impulsywne reakcje. W tym module uczymy się doświadczać rzeczywistości taką, jaka jest i wyjścia z trybu autopilota, aby być bardziej obecnym/obecną w swoim życiu. 



SKUTECZNOŚĆ INTERPERSONALNA

“Skuteczność interpersonalna” to moduł poświęcony relacjom i naszemu funkcjonowaniu w społeczeństwie. Stawiamy w nim czoła własnym przekonaniom (mitom) o tym, jacy/jakie powinniśmy/powinnyśmy być, a które utrudniają nam życie wśród ludzi. 
Ta część treningu uczy asertywności, a więc proszenia, odmawiania, stawiania granic. Uczestnicy/uczestniczki uczą się tego jak dbać o aktualne relacje, budować nowe i KOŃCZYĆ DESTRUKCYJNE. W tym module poruszany jest także temat dotyczący szeroko rozumianej RÓWNOWAGI W RELACJACH. 



REGULACJA EMOCJI

Moduł “Regulacja emocji” rozpoczyna się od dużej dawki psychoedukacji na temat emocji, ponieważ aby regulować emocje musimy umieć je właściwie rozpoznać i rozumieć. Zastanawiamy się również nad mitami na temat emocji, które sprawiają, że ich regulowanie jest jeszcze trudniejsze. Dzięki umiejętnościom z tej części treningu Uczestnicy i Uczestniczki dowiedzą się jak w zdrowy sposób zapobiegać pojawieniu się niepożądanych emocji oraz zamienić bolesne emocje, jeśli już się pojawiły. Celem tego modułu jest sprawienie by emocje stały się naszymi sprzymierzeńcami, informującymi nas o ważnych rzeczach, a nie wrogami, którzy zatruwają życie.



PRZETRWANIE KRYZYSU / AKCEPTACJA RZECZYWISTOŚCI

“Przetrwanie kryzysu / akceptacja rzeczywistości” to moduł, który uczy jak poradzić sobie w momentach kryzysu bez ich pogarszania. Jest to  bardzo ważna część treningu zwłaszcza dla osób doświadczających silnej dysregulacji i angażujących się w zachowania autodestrukcyjne. W tym module Uczestnicy i Uczestniczki uczą się także jak rozwijać w sobie akceptującą postawę wobec nieuniknionych trudności, tak by nie zamieniać bólu, który jest nieodłączną częścią życia w cierpienie.


Zalety grupowego treningu umiejętności DBT

  • Szybsze efekty: Uczestnictwo w treningu pozwala skoncentrować sesje indywidualne na głębszych problemach, ponieważ umiejętności są nabywane w grupie.
  • Praktyka pod okiem trenera: Trening daje możliwość przećwiczenia nowych umiejętności w grupie, co sprzyja ich lepszemu opanowaniu.
  • Systematyczność: Regularne spotkania i zadania domowe pomagają utrwalać nowo nabyte umiejętności.
  • Wsparcie społeczne: Grupa stanowi wsparcie emocjonalne, pomagając zmniejszyć poczucie samotności i zwiększając motywację do zmian.
  • Nowe punkty widzenia: Interakcja z innymi uczestnikami pozwala poznać różnorodne perspektywy na omawiane problemy.



Organizacja treningu

Każdy moduł obejmuje osiem dwugodzinnych spotkań odbywających się raz w tygodniu. Przed rozpoczęciem modułu uczestnicy otrzymują wszystkie potrzebne materiały. Grupy są małe, liczą od 2 do 6 osób, co zapewnia indywidualne podejście. Koszt udziału w jednym module wynosi 1600 zł. Treningi prowadzone są online i dostępne są tylko dla indywidualnych pacjentów prowadzącego terapeuty.

Podsumowanie

Trening umiejętności DBT to doskonały sposób na naukę praktycznych umiejętności, które pomagają radzić sobie z trudnymi emocjami i sytuacjami życiowymi. Moduły takie jak uważność, regulacja emocji, skuteczność interpersonalna i przetrwanie kryzysu stanowią fundamenty, które mogą przyczynić się do szybszego i bardziej efektywnego procesu terapeutycznego.


Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.